Červenec 2014

Jaký prohlížeč je vlastně ten nejlepší?

30. července 2014 v 9:31 | Bonnie Galactic |  Fenomén
Již po několikáté jsem v životní fázi, kdy se nemůžu rozhodnout jaký prohlížeč je teda vlastně ten pro mě nejlepší. Tím myslím uživatelsky nejfunkčnější. Ze všech běžných prohlížečů tu máme tyto:
 • Explorer
 • Firefox
 • Chrome
 • Opera
 • Maxthon
 • Safari
Těchto šest prohlížečů mám i ve svém počítači. Ptáte se proč? Protože jsem kodér a nejsnažší způsob jak otestovat svůj web je ten, že ho spustím ve všech prohlížečích. Každý si totiž kód přebere jinak. Jak s mým šéfem a kamarádem v jedné osobě říkáme: Kéž by všechny prohlížeče byly postavené na webkitu. To bylo z pohledu kódera a teď z pohledu trošku náročnějšího uživatele.

Explorer

Je absolutně nereálné tenhle prohlížeč používat, normálně v něm fungovat a pracovat. Je úplně hloupej. Ne dobře. Objektivně: Strašně dlouho mu trvá než se zapne, když už se zapne, tak nemůžu hned začít psát adresu do vyhledávacího řádku, protože mi jí za asi tři vteřiny přepíše a načte si stejně co chce. Jestli má nějaké uživatelské použitelné aplikace, doplňky, atd. nevím, protože mě stačí těch pár vteřin kdy ho musím zapnout, abych otestovala web. Má ovšem i jednu pěknou vlastnost - Pokud otevřete odkaz z nějakého webu v novém okně (což já dělám 1000000000x denně) tak se vám seskupují barevně. Tudíž pokud otevřu z jednoho webu tři další záložky, budou například fialové. Z jiného třeba zelené. Hezky to moc nevypadá, ale rozhodně je to užitečné. Tedy pokud máte verzi exploreru, která vůbec otevření do lišty záložek umí.

Firefox

V poslední době jsem ho brala jako nejhumánější formu prohlížení webu. Firefox byl první prohlížeč, který jsem dlouhá léta používala. Než jsem objevila Operu. A pak Maxthon. A pak zase novou verzi Firefoxu. A velmi brzy to bude asi zase Maxthon. Proč ho používám? Jako kodér oceňuji, že jednou z jeho Add-ons (doplňky) je FireBug - což je takový pěkný nástroj pro čtení, hledání, upravování a kontrolu zdrovojého kódu v reálném čase. Prostě když nemůžu najít nějakou chybu v kódu, nebo chci mít něco pixelperfect, otevřu Firebug a zkouším. Co mi zde ale absolutně chybí, je jakákoliv synchronizace, správa záložek a naprosto hloupá instalace add-ons a speed-dial kam si nemůžu dát vlastní odkazy, ale automaticky se mi zde přiřadí ty nejnavštěvovanější - Když kóduju, tak web který právě dělám, denně "navštívím" i 500x. A to nenavštívím ani facebook. Takže mnou nakódované weby mi vysí na prvních příčkách. Co se dále týče pohledu kódera, firefox si také části kódu přebírá podle svého, tudíž ne vše je 100%.

Cloud je:

"...poskytování služeb či programů uložených na serverech na Internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat například pomocí webového prohlížeče nebo klienta dané aplikace a používat je prakticky odkudkoliv..." - Wikipedia

Chrome

Ve svém jádru chrome není vůbec špatný prohlížeč, lidé v google prostě většinou ví, co dělají. Jsou v něm ovšem vady, které mi znepříjemňují život natolik, že jsem ho nikdy nepoužívala déle než týden. A to z několika naprosto stupidních důvodů:
 1. Zavření celého prohlížeče při zavření poslední záložky v liště - V jiných prohlížečích se mi běžně spusí speed dial - až budu chtít zavřít celé okno - kliknu na křížek v pravém rohu.
 2. Speed dial jako u firefoxu - dle nejoblíbenějších - ale zde myslím, že už se leccos změnilo.
 3. Má i nějakou synchronizaci účtu a záložek, což je fajn, ale vždy mi přišla dost uživatelsky nepříjemná.
 4. Používá ho můj přítel a my se před lety dohodli, že budeme mít každý svůj prohlížeč. Důvod to má naprosto jednoduchý - když občas používáme stejný počítač, tak toho druhého nemusíme odhlašovat z jeho webů - fb, g+, email...
Jsou to drobnosti, které mě vytáčí a ačkoliv bych ho zhodnotila jako jeden z těch lepších, tak bohužel, u mě si místo nenajde.

Každopádně Extensions (jako i FF Add-ons) má vyřešené ze všech prohlížečů nejlépe a také je nevhodnější pro vývojáře a kódery. Nejen proto, že v něm vše funguje jak má, ale kromě výše zmíněného Firebugu obsahuje i v základu docela slušnou funkci na editaci kódu.

Opera

Opera, to je jako: "Jednou jsi dole, jednou nahoře..." Jednou jí milujete a při dalším updatu nic nefunguje. Pak to zase spraví a pak zase nic nefunguje. K ní vám nic víc neřeknu, Opera je uživatelsky dobrá, ale pěknou řádku let jsem jí nepoužívala. Teď mám novou verzi, ale vydrželo mi to asi 20 minut, než mě něco pořádně naštvalo. Dlouhá léta jsem jí používala. Než jsem objevila Maxthon.

Maxthon

Cloudový prohlížeč, jeden z nerychlejších prohlížečů, vše v něm vždy fungovalo, má několik nezapomenutelných kladů:
 • Synchornizace - když si ještě stáhnete portable verzi na flash disk, tak máte ultimátní přístup naprosto ke všem svým datům odkudkoliv. Doporučuji si na váš Maxthon účet nastavit vůbec nejsilnější heslo, které používáte, protože pod ním máte uložené naprosto všechno.
 • Je to cloud - všechno máte všude. Dokonce i okna, která jste si nechali otevřená v jiném počítači si můžete otevřít v jiném a pokračovat v práci. Perfektní spárování i s mobilem. Mimochodem jako mobilní aplikace je Maxthon s Chrome vůbec nejlepší.
 • Můžete si nastavit speed dial dle libosti.
 • Má postraní panel, kam si můžete umístit nejdůležitější Add-ons, Extensions - nebo jak se tomu u Maxthonu nadává.
 • Správa záložek je zde docela fajn, ale při přechodu na Firefox jsem začala používat Pocket.
 • Je uživatelsky nejpříjemnější.
Proč jsem se z Maxthonu vrátila k Firefoxu? Protože nemá firebug a není to vhodný prohlížeč pro vývojáře. Každopádně je srovnatelný s Chrome, co se mě týče, řekla bych, že lepší, jen bohužel kvůli, zatím, jeho malé profláklosti mezi uživateli internetu obsauje málo doplňků, které bych docela ocenila.

Za mě ale Top 1

Safari

Zmínila jsem ho jen proto, že všichni víme, že existuje, ale nikdo ho nepoužíváme. Protože je to prohlížeč od Apple pro Mac. Znamená to jedinou věc - na Jablečných zařízeních bude běhat suprově, rychle, ale na Windowsu je naprosto nepoužitelný. Navíc se mi uživatelsky moc nelíbí, ale tady jde spíše o zvyk, kdybych používala celý život jablko, tak nejsem zase moc nadšená z výše uvedených prohlížečů.

Závěrem

Sice jsem si to tu krásně sepsala a obávám se, že většina běžných čtenářů mým požadavkům rozumět nebude, ale stejně nevím, jaký prohlížeč používat.

Chtěla bych něco, co je rychlé, co jede na webkitu, má Firebug, cloud, záložky a nastavitelný speed dial. Chci toho tak moc?

Máte rádi foodblogy?

5. července 2014 v 18:03 | Bonnie Galactic |  Blog
Co se týče mě, tak já jim neodolám. Strávím na nich hodiny, zvlášť když narazím na nějaký hodně dobrý, nemůžu z receptů a fotek strhnout oči. Mám je raději než fashion blogy. Je to tak trochu vášeň, tak trochu závislost. Většinou mi hrozně dlouho trvá, než najdu co uvařím, protože se nemohu rozhodnout. A o tom chci psát.

Před pár měsíci mě oslovila Lucka, jestli jí neudělám design blogu. Řekla jsem, že jo, ale že ho povedeme spolu. Moje drzost se ukázala být vyjímečně kladem a tak se stalo. Před pěti dny jsme spustily náš vlastní food blog. Lucka se vyžívá v jídlech pro jednoho a velmi zvláštních kombinacích (jako je čočka - jablko - kozí sýr - brusinky) a já zas ráda pokouším různé kuchyně a snažím se přijít na recepty tak, aby chutnaly co nejblíže tradičním pokrmům (kuře vindaloo, špagety carbonara - na oba recepty si ještě počkáte) miluji asijskou a americkou kuchyni! Né že mi bude někdo tvrdit, že amerika nemůže mít žádnou kuchyni a tradiční pokrmy. Budete valit!