Fotoworkshop

15. června 2010 v 18:58 | Rauko Octopus |  Fotografie
Zůčastnila jsem se fotoworkshopu s fotografem Honzou Svatošem (web), který pro nás uspořádal právě on spolu s NaturVision a který se konal na Kvildě
Jan Svatoš je fotograf a žurnalista, momentálně studuje FAMU na katedře fotografie (kam se chystám do budoucna i já, ale bylo mi řečeno, že se ročně hlásí 120 lidí a bere se jich max. 1/10). Má vystudovanou i žurnalistiku a řekla bych, že je to rozumnej člověk, a jsem ráda že jsem ho mohla poznat.
Natur Vision je mezinárodní festival věnovaný přírodě, kde se většinou promítají filmové snímky o přírodě, k vidění jsou také fotografie a nebo vyprávění různých lidí, kteří jsou jakkoli spojeni s přírodou. Minule to byl třeba pan Chaloupek, který sebou přivedl i svá milovaná zvířátka.
Obzvláště galavečer bývá velice zajímavý.


Článek se pouze dlouze tváří, ale dlouhý není. Obsahuje totiž velice mnoho fotografií :)

Zpět k workshopu. V pátek bylo v plánu projít si vesnici Kvildu, abychom si všímali míst a věcí, které budeme chtít druhý den fotit. Zároveň jsme dostali skvělou večeři. Během dne nám Honza ukázal svou tvorbu a my jemu naší, kterou nám zhodnotil, a řek nám naše chyby (z čehož jsem se velice poučila). Také nám představil program celého výkendu a udělal pár přednášek o fotografických návratech (web) o tom, jak nás média neustále utlačují a korumpují naší mysl a také o tom, jak vznikalo zachycování obrazu od pravěku až dodnes a hlavně proč jsme to dělali. A krom toho jsme si řekli, co pro nás znamená fotografie a proč je důležitá.
Mimo to nám představil 3 témata, která jsme měli fotit: Pozitiva a negativa Kvildy a jejího okolí, genius loci (duch místa) na Kvildě + reportážní fotky z celého workshopu.
Já vám nyní představím výseč mojí práce a ohodnoťte sami, co si myslíte.
Kvilda, brána šumavy, vesnička v centrální šumavě, cesta k pramenům Vltavy, na Bučinu a překrásné Knížecí pláně. Pohraniční městečko dotčené železnou oponou, jejíž pozůstatky jsou zde dodnes. A dodnes je zde cítit duch minulosti. Každopádně také až šílený cestovní ruch a honba za ničím. Na první pohled pěkná šumavská vesnice, ale až tam budete, zkuste zajít do vedlejších uliček mimo hlavní silnici.

Pozitiva:

Měli jsme se snažit zachytit Kvildu ve smyslu co nejvíce jí polichotit, fotky ve stylu reklamy pro nalákání turistů a ukázky neponičeného koutu šumavy.

Negativa:

Cílem bylo ukázat to, čeho si návštěvník napoprvé nevšimne, zobrazit to, co by nás mělo odradit od výletu do tak vzdálené vesničky. Z měho pohledu tuhle vesnici nejvíce kazí pozůstatky komunismu a vývoj cestovního ruchu. Jak? To uvidíte následovně.

prádlo na rezivějícím věšáku, rozházené dříví, vpozadí odpad a rozkopaná krajina v důsledku lidské důležitosti typu: ,,mým zájmem je ulovit co nejlepší místo, abych zde postavil penzion a co nejvíce vydělal," a odporný nápis na budově, jak nějaký medvídek. Nemám co dodat, nemohla jsem neuvést.

Kontrast nespoutané přírody a starého nepoužitelného šrotu u bývalého JZD.

Genius loci:

Duch místa. Co na Kvildě bylo a zůstalo? A jaká je Kvilda teď? Jak jen žijí její obyvatelé. No a samozřejmě nesmíme opomenout Krále Šumavy. (Víte kdo byl Král Šumavy?)
Modelem mi stála kolegyně z workshopu Jana Zývalová, bohužel se mi nepodařilo zachytit to co by měla pociťovat při "útěku" skrz železnou oponu. Vzhledem k tomu že to byla moje prví práce s modelem, jsem potěšena, a děkuju :)
Honza okomentoval fotku takto:,,zátiší lidských duší od Báry, ze kterého by měl radost i Cartier Bresson", tento komentář mě velice potěšil a dal mi jakýsi nový náboj do focení. Škoda, že tento snímek vznikl téměř náhodně a jeho účel nebylo tohle téma, každopádně i jeden snímek stačil k vytvoření toho, co jsem přesně potřebovala. Dvě domorodkyně u piva zabíjejí sobotní podvečer. Na okně můžete vidět, že se nikomu nechtěl sundavat pozůstatek velikonoc, třeba se někdo rozhodl, že už to do příštího roku vydrží.
A nakonec pár fotek reportážních:
Na všechny fotky se vztahují autorská práva, a všechny zde umístěné fotky jsou mu vlastní vypocenou tvorbou, proto prosím, nechte je kde jsou, protože jsem kvůli nim nachodila něco kolem 30km za dva dny a naspala jen 5 hodin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama